صفحه‌اصلی / جاذبه های گردشگری شاهرود / منطقه کویری طرود شاهرود

منطقه کویری طرود شاهرود

طرود شاهرود ، قطب شترداری علمی در ایران

طرود در مسیر راه ارتباطی شاهرود به اصفهان قراردارد بنابراین توجه به محور ارتباطی فوق و ارتقای آن و ایجاد امکانات رفاهی بین راهی می تواند باعث شکوفایی منطقه شود و در صورت توجه موثر مسئولین نقش مهمی درکریدور شمال-جنوب ایفا خواهد نمود.

 • منطقه کویری طرود شاهرود که بزرگترین نخلستان شمالشرق کشور را در خود جای داده و به همراه رمل های کویری زیبا و دیدنی چاه جم و بلندای زیبا و دیدنی آرامگاه پیرمردان در این بخش کویری، جلوه ای دیگراز قدرت یزدان پاک را به تماشا می گذارد .

  روستای طرود – مروارید کویر. از قدمت بسیار زیادی برخوردار است .در کتب قدیم از طرود به عنوان بندرگاه یاد می شده و در مسیر اصلی جاده ابریشم قرار داشته که به خور و جندق منتهی می شود. آنچه که از قدمت طرود به یاد مانده این است: که طرود در حال حاضر به عنوان طرود چهارم می باشد و سه طرود قبل از آن به علت وجود گسل بر روی خط زلزله بر اثر زلزله از بین رفته اند که آثارشان هنوز باقی است. وجه تسمیه طرود از کلمه طرد به معنی دورافتاده می باشد و دیگر اینکه در قدیم طرود به این شکل نوشته میشد ،ترود (ته رود) واین به خاطر آ« بود که دو رود بزرگ و طولانی به این منطقه ختم میشدند وبه اینجا ته رود میگفتند واین را بشتر قبول دارند چون در یک مکان کاملا گود قرار گرفته است. طرود اول به نام دروازه و طرود دوم به نام قلعه مور شاه شناخته میشده و هطرود سوم در سال ۱۳۳۱ شمسی بر اثر زلزله ۵/۷ ریشتری با خاک یکسان شده در آ« زمان نزدیک به ۱۰۰۰ نفر که بیشتر زن و کودک بودندجان خودرا از دست دادند وبعد از سفر محمدرضا شاه به طرود مردم را در شرق طرود قدیم اسکان داد. انچه از زلزله باقیمانده بسیار جذاب و دیدنی است . خانه هایی که به سبک مردم غار نشین ساخته شده است یعنی کلوت را به شکل غار میکندند و در ان زندگی میکردند که اثار ان هنوز باقی است و ما الان در طرود چهارم زندگی میکنیم .با درختان نخل بسیار زیبا و گله های بسیار زیاد شتر که شغل اصلی مردم این منطقه است .
  فاصله از تهران تا طرود ۵۲۵ کیلومتر تماما آسفالت

  • درحاشیه شمالی دهستان تا شعاع60 کیلومتری زمین ها ومراتع مستعدی برای کشاورزی و دامداری وجود دارد که بهره­برداری بهینه ازآنها فصل جدیدی درایجاد اشتغال کشاورزی ودامپروری خواهدگشود.
  • اقلیم آب و هوایی و خاک منطقه مستعدّ نگرش جدید کشاورزی و بعمل آوری و اصلاح محصولات مهمّی چون خرما ، زعفران و سیر می باشد و جا دارد حتی یک مرکز تحقیقاتی توسعه متوازن کویر مرکزی تحت پوشش یک نهاد دانشگاهی به وجود آید. بعلاوه در صورت مدیریت صحیح می تواند به عنوان تامین کننده محصولات جالیزی و صیفی و سبزیجات فصل های سرد شهرستان شاهرود و مناطق مجاور دیگر باشد.
  • با توجه به دیرینه زمین شناسی و وجود منابع و مواد معدنی غنی، بهره برداری صحیح و ایجاد کارخانه های فرآوری مواد معدنی، اشتغال زایی را به معنای واقعی در بخش صنعت و معدن به همراه خواهد داشت.
  • بافت فرش با طرح نائین که توسط زنان در خانه ها با کیفیت مطلوب انجام می شود، باحمایت دولت و مدیریت صحیح،ارائه تسهیلات بانکی با مدت بیشتروبهره کم، تامین مواد اولیه، سفارش و بازاریابی فروش و صادرات توسط تعاونی های فرش دستباف می تواند در پایداری اشتغال این بخش که تقریباً 80% خانوارها را تحت پوشش قرار می دهد؛ داشته باشد.
  • با توجه به قدمت سکونت در این منطقه،کاوش باستان شناسی در شمال شرق روستا در منطقه ای به نام قلعه موش ها(میرشاه) می تواند آثاری از سکونت سالها ی خیلی پیش را هویدا سازد و این مهم بعلاوه مزایای دیگر همچون مسابقات شترسواری جشنواره های شتر، زیارتگاه های امام زاده پیرمردان(امام زاده نورالله از نوادگان حضرت ابو الفضل العباس علیه السلام)، امام زاده شاه اولیا از نوادگان موسی بن جعفر(ع) و اقلیم آب وهوایی کویری می تواند باعث جلب توریست و شکوفایی صنعت اکوتوریسم گردد.

 

همچنین ببینید :

باغات شاهرود

برداشت بیش از 17هزار تن میوه تابستانی ازباغ های شاهرود میزان تولید میوه‌های تابستانی در …